După proba sportivă: câți candidați pe loc rămân la proba scrisă din 7 noiembrie 2026, la fiecare școală MAI
La scris intră doar cei care au trecut traseul. Am numărat promovații de pe listele oficiale ale centrelor zonale și i-am pus lângă locurile fiecărei școli: 5.637 de candidați pentru 3.640 de locuri, adică 1,55 pe loc, din listele publicate până pe 3 noiembrie; proba sportivă se încheie pe 4 noiembrie. La Câmpina au rămas 2.788 pentru 1.800 de locuri (1,55 pe loc, față de 2,57 la înscriere). Când se adaugă și ultima zi, estimarea e de 1,62 pe loc. Locurile ajung pentru aproximativ 61,6% dintre cei rămași: diferența o face scrisul.
Până pe 7 noiembrie: exersează pe subiectele oficiale, gratuit
Pe școli: candidați pe loc la înscriere și la scris
| Școala | Locuri | Înscriși (listele din 24–26.10) | Pe loc la înscriere | Au trecut proba sportivă | Pe loc la scris, până acum | Estimat la final* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boldești | 300 | 1.134 | 3,78 | 645 | 2,15 | 2,45 |
| Drăgășani | 450 | 1.122 | 2,49 | 746 | 1,66 | 1,87 |
| Fălticeni | 400 | 821 | 2,05 | 541 | 1,35 | 1,56 |
| Câmpina | 1.800 | 4.631 | 2,57 | 2.788 | 1,55 | 1,55 |
| Cluj-Napoca | 350 | 772 | 2,21 | 480 | 1,37 | 1,37 |
| Oradea | 340 | — | — | 437 | 1,29 | 1,29 |
| Toate școlile | 3.640 | — | — | 5.637 | 1,55 | 1,62 |
* Estimarea presupune că înscrișii care nu apar încă pe nicio listă trec traseul în aceeași proporție ca cei numărați până acum; e o margine de sus, fiindcă printre ei sunt și candidați retrași. La Oradea lista înscrișilor e scanată, fără total, deci estimarea rămâne raportul de până acum. După ultima zi a probei, coloana dispare și rămân cifrele numărate.
Cea mai mare concurență la scris e la Boldești (2,45 pe loc la scris, estimat la final), cea mai mică la Cluj-Napoca (1,37). La Boldești (pompieri) proba scrisă e la matematică, nu la grilele școlilor de poliție și jandarmi. Raportul e un reper, nu concurența exactă a fiecărui loc: locurile pentru romi, pentru alte minorități și cele ale beneficiarilor externi se ocupă separat. Rezultatele pe centre: proba sportivă 2026 în cifre.
Ce înseamnă pentru tine
Scrisul decide
Cu 1,62 candidați pe loc, locurile ajung pentru aproximativ 61,6% dintre cei rămași. Nota la scris e 1 + 0,10 × răspunsurile corecte: la poliție, frontieră și jandarmi, fiecare grilă în plus aduce 0,05 la media finală. Ce notă îți trebuie.
Nota de la traseu rămâne
La poliție, frontieră și jandarmi, media finală e media aritmetică dintre traseu și scris (art. 9 alin. (4)). Cu 7 la traseu, o medie de 8 cere 80 de răspunsuri corecte; cu 10 la traseu, 50. Calculează-ți media.
Câteva zile, nu câteva săptămâni
Nu mai înveți materie nouă: repeți pe subiectele oficiale și îți împarți timpul pe blocuri. Planul pe zile · ce se întâmplă în sală.
Rezolvă gratuit, fără card — 30 de întrebări din fiecare materie
Nota la traseu a celor rămași: cu cine concurezi la scris
Fiindcă media finală adună traseul cu scrisul (la Boldești, alt barem și matematică la scris), contează și cu ce notă au trecut ceilalți proba sportivă:
- Boldești: media lor la traseu 7,12; 27,6% au cel puțin 8, 4 au luat 10.
- Drăgășani: media lor la traseu 8,02; 56,3% au cel puțin 8, 57 au luat 10.
- Fălticeni: media lor la traseu 8,01; 57,7% au cel puțin 8, 30 au luat 10.
- Câmpina: media lor la traseu 7,86; 52,4% au cel puțin 8, 153 au luat 10.
- Cluj-Napoca: media lor la traseu 8,16; 61,0% au cel puțin 8, 52 au luat 10.
- Oradea: media lor la traseu 7,60; 44,6% au cel puțin 8, 9 au luat 10.
Dacă ai luat sub media școlii tale la traseu, recuperezi la scris: 10 răspunsuri corecte în plus urcă media finală cu 0,50. Baremul traseului, notă cu notă: timpul pentru fiecare notă.
Cât de complete sunt cifrele
- Boldești: 996 din 1.134 de candidați înscriși (87,8%) apar deja pe liste (prezenți sau absenți); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 4 noiembrie.
- Drăgășani: 994 din 1.122 de candidați înscriși (88,6%) apar deja pe liste (prezenți sau absenți); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 4 noiembrie.
- Fălticeni: 713 din 821 de candidați înscriși (86,8%) apar deja pe liste (prezenți sau absenți); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 4 noiembrie.
- Câmpina: 4.628 din 4.631 de candidați înscriși (99,9%) apar deja pe liste (prezenți sau absenți); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 3 noiembrie.
- Cluj-Napoca: 772 din 772 de candidați înscriși (100,0%) apar deja pe liste (prezenți sau absenți); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 3 noiembrie.
- Oradea: 736 de candidați pe liste (lista școlii e scanată, fără total); ultima zi de probă pentru candidații școlii: 4 noiembrie.
Proba sportivă nu s-a încheiat peste tot: mai sunt candidați programați pe 4 noiembrie. Raportul pe loc poate crește puțin după ultima zi, când adăugăm listele rămase. Diferența dintre înscriși și numărați include și candidații care nu mai apar pe nicio listă a probei fizice (retrași sau ieșiți din concurs înainte de ea).
Cum am numărat
Am citit listele cu rezultatele zilnice ale centrelor zonale (Câmpina, Cluj-Napoca, Oradea, Fălticeni, Drăgășani, Academia de Poliție la București) și ale școlii de la Boldești: 68 de liste, 8.529 de candidați prezenți. Codul unic are școala aleasă în al doilea segment (SVL = Câmpina, SSM = Cluj-Napoca, SAI = Oradea, SPR = Fălticeni, SGG = Drăgășani, SPZ = Boldești), așa că am adunat candidații fiecărei școli de la toate centrele unde au dat proba. „Înscriși” sunt candidații de pe listele publicate de școli pe 24–26 octombrie; locurile sunt din Anexa 1 la Dispoziția DGMRU nr. II/12308. Nu publicăm codurile candidaților: listele conțin date personale. Fiecare listă, cu ora la care a apărut: rezultate proba sportivă 2026, pe centre.
Întrebări frecvente
Câți candidați au trecut proba sportivă la Câmpina în 2026?
2.788 din 4.479 de candidați prezenți (62,2%), din listele publicate până pe 3 noiembrie; proba sportivă se încheie pe 4 noiembrie. Școala are 1.800 de locuri.
Câți candidați pe loc sunt la proba scrisă din 7 noiembrie 2026?
Estimat la finalul probei sportive, în medie 1,62: Boldești 2,45, Drăgășani 1,87, Fălticeni 1,56, Câmpina 1,55, Cluj-Napoca 1,37, Oradea 1,29 (din listele publicate până pe 3 noiembrie; proba sportivă se încheie pe 4 noiembrie).
Cine intră la proba scrisă?
Doar candidații care au promovat proba fizică (art. 14 alin. (1) din Dispoziția DGMRU nr. II/12308). Cine a fost „nepromovat” sau absent la traseu iese din concurs.
Mai contează nota de la proba sportivă?
Da, la fel de mult ca scrisul: la poliție, frontieră și jandarmi, nota finală e media aritmetică dintre nota de la traseu și nota de la proba scrisă (art. 9 alin. (4)). Cu 7 la traseu, o medie de 8 cere 9 la scris, adică 80 de răspunsuri corecte; cu 10 la traseu, îți ajunge 6 (50 de răspunsuri corecte).
Când apar cifrele finale?
După ultima zi a probei sportive (4 noiembrie), când toate centrele și-au publicat listele. Lista finală de admitere vine după scris și după examinarea medicală, până pe 21 decembrie.
Tot ce ține de sesiunea de toamnă 2026
Fiecare pas al admiterii, pe pagina lui — actualizate pe măsură ce apar datele oficiale.
- Admitere școala de poliție, toamna 2026
- Admitere Jandarmerie 2026
- Înscrieri la școala de poliție 2026
- Condiții de admitere la școala de poliție
- Câte locuri sunt la școala de poliție în 2026
- Cât durează școala de poliție
- Probele de admitere la jandarmi
- Cât durează școala de jandarmi
- Subiecte școala de poliție Câmpina
- Subiecte jandarmi Drăgășani, sesiune cu sesiune
- Subiecte jandarmi Fălticeni și proba din 7 noiembrie
- Un subiect real, explicat întrebare cu întrebare
- Subiectele sesiunii de toamnă 2026
- Noutăți și calendar (jurnal)
- Calendarul admiterii 2026–2027
- Rezultatele admiterii
- Anunțul oficial: 3.640 de locuri, calendar, condiții
- Calendarul sesiunii: 4 octombrie, 21 octombrie, 7 noiembrie
- Dosarul de înscriere 2026: documentele, unde și până când
- Admitere Oradea 2026: 340 de locuri, înscriere pe hub
- Unde dai proba fizică: centrele zonale, pe județe
- Proba sportivă 2026 în cifre: câți promovează, din listele oficiale
- Dacă nu intri acum: sesiunea următoare, 2027
- Admitere Poliție 2027: calendarul estimativ
- Școlile de poliție din România: toate cele șase
- Baremul probei din 7 noiembrie 2026: corectarea, nota, contestația
- Traseul practic-aplicativ: cele 12 obstacole
- Tatuajele: regula exactă din 2026
- Proba sportivă 2026: nota 5–10, media cu scrisul
- Rezultatele 2026, etapă cu etapă: când și unde apar
- Calculatorul de medie: traseu + scris
- Proba scrisă din 7 noiembrie: ghidul de sală
- Ultima săptămână înainte de scris: planul pe zile
- Ce notă îți trebuie: promovare, nota finală, concurență
- Legislația MAI la scris: cele 20 de întrebări, act cu act
- Matematică la Boldești (pompieri): tematica oficială 2026
- Examinarea medicală 2026: ordinea și documentele
- Sesiunea 2026 live: unde suntem, ce s-a publicat
- Baremul traseului: timpul pentru fiecare notă
- Rezultate Câmpina 2026
- Rezultate Cluj 2026
- Rezultate Oradea 2026
- Rezultate Fălticeni 2026
- Rezultate Drăgășani 2026
- Rezultate Boldești 2026 (pompieri)
- Tematica și bibliografia 2026, act cu act
- Contestația: modelul oficial și termenul
- Rezultate proba sportivă 2026, pe centre
- Cum îți împarți cele 3 ore la scris
- Întrebările oficiale de legislație, pe acte
- Toate întrebările oficiale, pe blocuri
- Limba română: întrebările oficiale
- Civică și logică: întrebările oficiale
- Limba engleză: întrebările oficiale
- Limba franceză: întrebările oficiale
Continuă cu
Teste poliție — subiectele oficiale · Grile poliție — băncile de antrenament · Admitere poliție: toate căile · Calendarul admiterii · Tematica și bibliografia · Școala de jandarmi · Subiecte admitere jandarmerie · Grile jandarmerie · Teste școala de poliție · Grile Academia de Poliție · Sursă externă poliție · Grile TCO / sursă externă · TCO: trecerea în corpul ofițerilor · Admitere Poliție 2027: calendarul estimativ · Admitere pompieri · Rezultatele admiterii · Simulare admitere poliție · Pregătirea psihologică
